הלבנת שיניים


המראה האסתטי וחיוך שחושף שיניים יפות ובהירות הינם בעלי השפעה רבה על הדימוי העצמי של האדם. הדרישה לשיניים בהירות ויפות עלתה בקרב הציבור בעיקר בשל העלייה ברמת המחייה. בעבר, התהליך היה כרוך בהוצאה כלכלית גדולה ורוב האנשים לא יכלו להרשות זאת לעצמם. במהלך השנים האחרונות מחיר הלבנת השיניים הפך לזול יותר ובשל כך, מבוקש יותר בקרב האוכלוסייה.

במאמר זה, נלמד איך להלבין שיניים בבית, במה כרוך תהליך הלבנת השיניים וכיצד נוכל לשמור על השיניים שלנו לבנות ונקיות. נפרט מספר דרכים שיכולות לסייע לנו בהלבנת השיניים ללא כל צורך להגיע לרופא השיניים. המאמר יעניק כלים ואינפורמציה הדרושים לביצוע הלבנת השיניים במסגרת הביתית.

**יש לשים דגש על כך כי המונח “הלבנת שיניים” מתייחס לתהליך של הבהרת השיניים וכך הוא מכונה גם בעגה המקצועית. הטיפול בעצמם מביא לידי מצב של הבהרת השיניים ולא של הלבנתם והצלחת הטיפול תלויה בעצם בגוון הטבעי של השן.

הפיגמנט של השן מושפע משני מרכיבים; זגוגית השן המכונה אמייל והדנטין שהוא השכבה הפנימית של השן וצבעו צהוב כהה. האמייל מכסה את הדנטין ומצפה אותו בצבע לבן. בכך, הוא מאפשר העברת אור על אף שאינו שקוף לגמרי. שכבה עבה של אמייל מונעת מעבר של הצבע הצהוב משכבת הדנטין, מה שמעניק לשן צבע לבן יותר.

ככל שחולפות השנים והגוף מתבגר, השיניים משנות את צבען והפיגמנט מקבל גוון כהה יותר. שינוי זה יכול להיות פנימי או חיצוני לשן ולכך יכולים להיות מספר גורמים אפשריים;

 1. לכלוך חיצוני עשוי להידבק לשן ולהכתים אותה. לכלוכים כגון אבן שן, כתמי ניקוטין הנובעים מעישון ומשקאות כהים (כגון קפה, תה וקולה) צביעה הנגרמת על ידי שימוש ממושך במשחות שיניים או בשטיפות פה המכילות כלורהקסידין או סטנוס פלואוריד. יתרה מכך אצל חלק מהאנשים עלול להופיע פס שחור עקב נוכחות חיידקים הצוברים ברזל מהמזון שהם אוכלים. את כל הנזקים המוזכרים לעיל ניתן להסיר באמצעות ביקורים שגרתיים אצל השיננית ורופא השיניים כך שברוב הפעמים אין כלל צורך להגיע לידי מצב של הלבנת שיניים.
 2. השן עשויה להתכהות עקב שחיקת שכבת האמייל של השן וכך מתאפשרת חדירה של הצבע הצהוב של הדנטין, שחיקה זו עשויה לבוא כתוצאה מאכילה פתולוגית או כתוצאה טבעית של שחיקת שיניים או חשיפה ממושכת לגורמים סביבתיים שוחקים (כגון; מגורים במדבריות או אכילה של חומר סיבי שוחק).
 3. הצבע האפור יכול להיווצר גם בשיניים שעברו טיפולים או שיניים לאחר שחזור וכן שיניים שעברו טיפולי שורש, זאת בשל דליפת מרכיבים מהחומר הטיפולי אל רקמת כותרת השן.
 4. חבלה דנטלית עשויה לגרום לגוון אפרפר שנוצר בשל קריעה של כלי דם קטנים בתוך השן שגורמים לדימום לתוך צינורות מיקרוסקופיים הנמצאים בדנטין.
 5. המטומה הינו הכתם השחור שנוצר כתוצאה מהדם שנקרש באזור הזה. ילד שנופל על שיני החלב שלו עשוי לגרום לשן להדחק לתוך העצם ולפגוע בנבט השן הקבועה, כתוצאה מחבלה שכזו עלולות להיווצר בשן הקבועה מעין נקודות חן לבנות.
 6. מחקרים מעידים על קיום מולקולות מיוחדות בתוך זגוגית השן שסופחות לתוכן חומרי צבע מתוך חלל הפה. צבע השן ילך ויכהה עם השנים ככל שחומרי הצבע יתאספו ויקלטו לתוך מולקולות אלו.

שיטות להלבנת שיניים בבית

שיטות שונות קיימות להלבנת שיניים ביתית וכל מטופל יכול לבחור בשיטה הנוחה ביותר עבורו

השיטה הנפוצה ביותר הינה הלבנת השיניים הניתנת על ידי הרופא לביצוע בבית. לפי שיטה זו המטופל מקבל מרופא השיניים סד ובתוכו החומר הפעיל. החומר הינו פלסטי שקוף, רך ונעים למגע, המתאים ככפפה לקשת השיניים של המטופל. את הסד על המטופל להרכיב על גבי השיניים כך שיהיה מגע הדוק בין החומר לשן למשך מספר שעות או לילה שלם.

את התהליך ניתן לבצע על כל לסת בנפרד וכך ישנו מעקב על השינוי בצבע תוך השוואה בין גוון השיניים העליונות לתחתונות. משך זמן הטיפול הינו ארוך יותר לעומת טיפול הבהרה שמתבצע במרפאת השיניים משום שהחומר הפעיל לשימוש הביתי הינו בריכוז נמוך יותר. את החומר הפעיל מומלץ לרכוש במרפאת שיניים בהשגחה של רופא השיניים ובמרפאה שנמצאת תחת פיקוח של משרד הבריאות.

ההלבנה הינה תהליך שחייב המשכיות כלומר ככל שהמטופל ירכיב את הסד מספר רב יותר של פעמים כך תהליך ההבהרה יהיה מהיר יותר, אצל חלק מהאנשים התוצאה יכולה להראות אפילו אחרי לילה אחד ואנשים אחרים יזדקקו לשבועיים כדי שיראה שינוי משמעותי. השינוי תלוי בגוון השיניים ההתחלתי ומבנה השן באופן אינדיבידואלי.

כיום, קיימת גם האפשרות לרכוש ערכות להבהרת שיניים לשימוש ביתי ברשתות השונות בשוק, הערכות הללו מדמות את פעולת ההבהרה שמתבצעת אצל רופא השיניים. ערכות כגון Brightwhite מכילות ריכוז נמוך של החומר הידרוג’ן פראוקסיד בו משתמשים במרפאות השיניים, החומר הפעיל חודר את האמייל ופועל לשינוי מולקולות הצבע בדנטין מבלי לפגוע במבנה השן, הערכה מיועדת לשימוש למשך חמישה ימים שלאחריהם אמור להיות שינוי וחיוך לבן יותר.

כפי שצוין לעיל, שחיקת האמייל של השן מהווה אחד הגורמים לשינוי בגוון השיניים. בשל כך, יש לתת חשיבות בבחירת מוצרים ששמים דגש על הגנת האמייל ויתרה מכך, מעניקים הגנה לחניכיים.

סדרת Blanc Lacer  לדוגמה מעניקה הגנה לחניכיים ומכילה פרוסטיום ציטרט היעיל בהפחתת רגישות באזור, משחת השיניים מכילה חומרים פעילים להלבנה וגרגירי סיליקה קטנים שאינם מהווים סכנה לאמייל לאורך זמן, שטיפת הפה Blanc  מכילה נגזרת של ויטמין E וחומרים בעלי אפקט הרגעה לחניכיים.

במקום האופציה הקלינית אפשר להשיג את התוצאה בדרך טבעית.  כדי לייצר מערך הגנה טבעי לשיניים ולהחזיר להן את הלובן שאבד יש להצטייד בתבלינים, בצמחי מרפא ובפירות.

צמחים

 • ג’ל אלוורה מהחלק הפנימי של העלים: בעל יכולת ניקוי וחיטוי. האלוורה הינו צמח בעל סגולות ריפוי רבות ומחקרים מהשנים האחרונות גילו כי הצמח עשוי להועיל גם לשיניים ולחניכיים. מריחה של ג’ל האלוורה על השיניים מלבינה את השיניים באופן טבעי. הדרך המומלצת ביותר להשתמש בצמח הינה לערבב את משפחת השיניים עם תמצית מן הצמח ולצחצח את השיניים באמצעות התערובת.
 • צמחים נוספים שמסייעים להלבנת השיניים וידועים כמונעי עששת ומסירי פלאק: עלי רוזמרין טריים או יבשים, עלי סלרי וזרעי קצח. הצמחים הללו מכילים מים רבים ושומרים על בריאות השיניים.

פירות

 • קליפת בננה: מכילה מינרלים רבים שמשמשים לניקוי חלל הפה. בקליפת הבננה נמצאים מינרלים כגון: אשלגן וברום. מינרלים אלו מסייעים להלבנת השיניים מבלי לפגוע בשן. לצורך הלבנת השיניים באמצעות קליפת בננה יש לפרוס את הקליפה לחתיכות קטנות לשפשף את חלקה הפנימי של הקליפה על השיניים והניחו לה במשך 15 דקות. לאחר מכן, שטפו היטב את הפה. יש הטוענים כי גם לתפוז יש אפקט הלבנה דומה, גם כאן חשוב מאוד לשטוף את הפה לאחר הטיפול כדי להימנע מפגיעה של חומציות התפוז בציפוי השן.

 

 • תותים טריים: מכילים חומצה המסירה כתמים מהשן, בהם כתמי סיגריות ויין, בלי לפגוע בציפוי האמייל של השיניים. זהו אחד הפתרונות הפופולריים ביותר, הסוד לשיטה זו הוא החומצה המאלית הנמצאת בתוך התות ומשמשת להסרת הכתמים מציפוי השן, ביניהם גם הכתמים הקשים ביותר כמו כתמי יין, סיגריות וקפה.

לצורך הלבנת השיניים באמצעות תות יש לרסק את התותים עד לקבלת עיסה ואז לערבב את העיסה עם סודה לשתייה עד לקבלת תערובת סמיכה ואחידה. יש להשתמש במברשת שיניים רכה על מנת לפזר את העיסה, יש להשאיר את העיסה כחמש דקות על השיניים ולאחר מכן יש לצחצח ביסודיות עם משחת שיניים רגילה כדי להסיר את שאריות התערובת, במקרה הצורך אפשר להשתמש גם בחוט דנטלי להשלמת העבודה.

לתשומת לבכם, מומלץ שלא להשתמש בשיטה זו לעיתים קרובות מכיוון והיא עלולה לפגוע באמייל השן.

 

שמנים

 • שמן קוקוס: מכיל נוגדי חמצון רבים וידוע כמלבין שיניים.

לשמן הקוקוס יש תכונות מיקרוביאליות ועל כן הוא מומלץ לניקוי השיניים והחניכיים

יש לשים כפית של שמן קוקוס בפה ולגרגר את השמן בין השיניים במשך חמש עד עשרים דקות, אופציה נוספת היא להוסיף כמה טיפות של שמן קוקוס למברשת השיניים או למהול מטלית בשמן קוקוס ולמרוח על השיניים. יש אנשים המעידים על כך שהשיניים שלהם הפכו לבנות יותר בעקבות השימוש בשמן קוקוס לניקוי השיניים.

 

 • שמן אתרי “עץ התה”: נחשב למלבין שיניים, מונע ומסיר אבנית מהשיניים בלי לפגוע באמייל ובנוסף מנטרל ריח רע. כדי להשתמש בשמן יש לערבב שלוש טיפות של שמן עץ התה עם טיפה אחת של לימון, לערבב ולקבל מרקם אחיד.

השלב הראשון בתהליך הניקוי הוא צחצוח שיניים עם משחה רגילה, לאחר מכן יש לשטף את חלל הפה עם מים חמים ולסיום יש להשתמש במשחה שהכנו מהשמן והלימון ולצחצח את השיניים שוב.

שימוש בשמן עץ התה לצורך הבהרת השיניים בשילוב עם לימון מסיר ביעילות אבנית משכבת האמייל של השן ובנוסף לכך, בשל סגולותיו של השמן כמחטא הוא משמיד חיידקים ובקטריות שנמצאים בחלל הפה. לאחר שימוש של כחודש בשמן עץ התה יש לקחת הפסקה לתקופה של בין שלושה לארבעה חודשים.

 

 

 • שמן זית: אוצר של חומרים לתמיכה בשיניים ובחניכיים וגם חומר גלם נהדר לרקיחת תכשירים בזכות יכולתו להעביר אליו חומרים מצמחים שהושרו בו.

שמן הזית אינו חומצי ועל כן ניתן להשתמש בו על בסיס יום יומי מבלי לסכן את מבנה השן. ישנן שני דרכים להשתמש בשמן זית כמלבין שיניים: האחת, יש להוסיף כמה טיפות של שמן זית למברשת השיניים ולצחצח. השנייה, לטפטף מעט שמן זית על מטלית ולהעביר על משטח השן.

 

  אחר

 • חומץ תפוחים: מסיר כתמים, בעיקר של קפאין וניקוטין, עלול לפגוע באמייל ולכן כדאי להשתמש בכמות קטנה ומיד אחרי הצחצוח בו, יש לצחצח במשחת שיניים רגילה.

התוצאה אמנם לא מידית בשיטה עם חומץ התפוחים, אך לאחר זמן והקפדה שהחומציות לא תפגע בשכבת האמייל, ניתן לראות הבדל ברור.

 • מוצרי חלב

בשנים האחרונות נערכו מחקרים המעידים על כך שאכילת כמות קטנה של גבינה אחרי ארוחה מסייעים לשמירה על בריאות השן. זאת משום שהסידן והזרחן מסייעים במניעת עששת ומגדילים את ציפוי האמייל והמינרלים של השן ומונעים היווצרות של כתמים.

חלב ויוגורט מסייעים לשמירה על חלל פה נקי ומחזקים את השיניים ושומרים עליהן מצוחצחות יותר.

 • אבקת פחם

פחם, הינו חומר בעל יכולת ספיחת רעלים, בייחוד כאשר מדובר בגוף האדם. הפחם סופח את הרעלים לתוכו אך התהליך הינו חד כיווני כלומר הגוף אינו סופח את הפחם.

פחם שחור עשוי לסייע בניקוי השיניים מהצטברות של רעלים, חיידקים ולכלוך שמצויים בהן. הפחם מאזן את החומציות בפה ובאמצעות כך מסייע למניעה של מחלות חניכיים, ריח רע מהפה והיווצרות חורים.

כאשר משתמשים בפחם שחור יש לשים לב כי הוא עשוי להשאיר כתמים על הכיור, הרצפה ובדים שונים, עד כדי כך שהסרתו תהיה קשה מאוד ועל כן יש להיזהר מאוד כאשר משתמשים בפחם שחור. יש לשים לב לכך כי במידה וקיימים בפה כתרים או סתימות שימוש בפחם שחור עלול להכתים גם אותם. שיטה זו לא מתאימה לבעלי שיניים או חניכיים רגישים.

השימוש באבקת פחם מתבצעת בדרך הבאה: יש להרטיב את מברשת השיניים במים, לטבול את מברשת השיניים באבקת הפחם ולצחצח את השיניים היטב במשך כשתי דקות,

לירוק את אבקת הפחם על הכיור ולשטוף את הפה באמצעות מים חמימים עד שהוא נקי לחלוטין מפחם. את הפעולה יש לבצע כשלוש פעמים בשבוע.

 • סודה לשתייה

סודה לשתייה הינה בעלת תכונות אנטי מיקרוביאליות כנגד חיידקים השכיחים בחלל הפה, החיידקים הללו מייצרים חומצה שפוגעת בשיניים ויוצרת חורים. על פי מחקרים שנעשו הסודה נמצאה כבעלת יכולת גבוהה מאוד להסרת כתמים מהשיניים ואף נמצאה כיעילה יותר ממשחות שיניים המיוצרות באופן מסחרי שאינן מכילות סודה לשתייה.

צחצוח שיניים עם סודה לשתייה יכול לסייע לשיפור מראה השיניים משום היכולת שלה להלבין את השיניים. מחקרים מצאו כי משחות שיניים שבהן ריכוז גבוה יותר של סודה לשתייה הינן בעלות אפקט הלבנה משמעותי יותר.

השיפור לא מגיע תוך לילה אך לאחר זמן והתמדה יהיה ניתן לראות תוצאות.

על מנת להשתמש בסודה לשתייה להלבנת השיניים והסרת הכתמים יש לערבב כפית שטוחה של אבקת סודה לשתייה יחד עם שתי כפיות מים בכלי זכוכית. המרקם שמתקבל בסוף צריך להיות תמיסה מימית לא סמיכה. יש לשים דגש על המסת גרגירי הסודה משום שהם עלולים לשחוק את שכבת האמייל של השן ואף לגרום לנסיגת חניכיים.

דרכים לשיפור משחת הסודה;

משחת הסודה הבסיסית מכילה רק סודה לשתייה ומים. קיימת האופציה להוסיף טיפה של שמן אתרי ציפורן, שגם לו ישנן תכונות מיקרוביאליות מובהקות. ניתן להוסיף טיפה של כל שמן אתרי אחר לפי העדפתכם.

סודה לשתייה בשילוב עם מי חמצן עובד מצוין כמלבין שיניים לפי עדות של אנשים רבים. מי חמצן הינם בעלי יכולת גבוהה לחיטוי וחיסול חיידקים. יתרה מכך, מי החמצן הינם בעלי יכולת הלבנה של השיניים. חשוב לדעת כי אין ראיה לכך שהיא בטוחה לשימוש יום יומי ובריכוזים גבוהים היא אף עשויה להיות מסוכנת. שימוש יתר במי חמצן בריכוז גבוה יכול לגרום לגירוי של החניכיים ולשיניים רגישות. דללו את מי החמצן לריכוז של מקסימום 1.5% והוסיפו כפית או שניים לאבקת הסודה לשתייה. אל תשתמשו במשחת שיניים זו, המכילה מי חמצן, יותר מאשר פעמיים בשבוע.

לצורך שימוש בסודה לשתייה ומי חמצן להלבנת השיניים יש לערבב כמות קטנה של מי חמצן עם מעט סודה וליצור מהם משחה (שוב חשוב לציין שיש להמיס את גרגירי הסודה על מנת שלא יפגעו בשכבת האמייל של השן).

מוצרים להכנת ערכה ביתית להלבנת השיניים

מחומרי גלם טבעיים רבים ניתן להכין מוצרים ביתיים המסייעים בתהליך הלבנת השיניים.

 • משחת שיניים מטחינה גולמית ותבלינים: יש לקחת כף טחינה ולהוסיף לה רבע לימון, כפית חומץ תפוחים , קמצוץ מלח , רבע כפית זרעי קצח טחונים. מצחצחים את השיניים היטב ושוטפים את הפה. מומלץ לחזור על פעולה זו יום יום למשך מספר שבועות עד להלבנה. שיטה זו מסייעת גם כטיפול מונע לעששת ולהסרת פלאק.
 • משחה על בסיס שמן קוקוס: יש לערבב כף שמן קוקוס עם כף סודה לשתייה עד לקבלת מרקם אחיד. להוסיף חמש טיפות שמן אתרי מנטה, חמש טיפות שמן אתרי עץ התה, חצי כפית חומץ תפוחים, כפית חמר ירוק. את התערובת יש לשמור במקרר, להוציא כל יום, לצחצח היטב ולשטוף.
 • הכנת קיסמי שיניים ביתיים (קסמי זוטא) : הרמב”ם המליץ על שימוש בקסמי שיניים מזוטא או ענפי זית דקים לצורך שמירה על היגיינת הפה. יש להסיר את העלים ולייבש את הענפים במשך כמה ימים. לאחר מכן, יש לקחת את הענפים היבשים ולהכין מהם מקלות דקים עם קצה מחודד שבאמצעותם ניתן לנקות את השיניים. יתרה מכך המקלות מצוינים לחיטוי והלבנת השיניים.
 • מי פה: יש לחלוט בכוס מים חמים כף של עלה רוזמרין למשך עשר דקות ולסנן את העלים. יש להוסיף מי חמצן 3% בכמות דומה, רבע כפית חומץ תפוחים וכפית ג’ל אלוורה טרייה ולערבב היטב. יש לטבול את מברשת השיניים בנוזל ולשפשף את השיניים באמצעותה. בנוסף גרגרו מהמים במשך כמה שניות. את הנוזל אפשר להכין מראש ולשמור במקרר.
 • שייק פירות להיגיינת הפה:הכניסו לבלנדר חצי כוס מים, עשרה תותים טריים, קליפת בננה (לא חובה), קליפה של רבע תפוז, חצי תפוח, רבע כפית חומץ תפוחים וכף גרגירי רימונים. יש לטחון בבלנדר עד לקבלת משקה חלק. יש לשתות את המשקה ואת הלגימה האחרונה להשאיר לצחצוח השיניים.
 • לעיסת מסטיקה: מסטיקה זהו שרף שהתגבש וצורתו כדורים קטנים, ניתן להשיגו בחנויות תבלינים. יש ללעוס במשך היום כמה דקות כל פעם גרגר מסטיקה אחד (ניתן ללעוס את הגוש שוב ושוב מכיוון שהוא לא מתמוסס בלעיסה).

סיכונים בתהליך וסיכויי הצלחה:

סיכויי ההצלחה של ההלבנה תלויה בגורמים שונים כמו: סוג המשחה, הטיפולים וכמו כן גם המצב של השיניים בתחילת הטיפול.

לאנשים רבים שעושים הלבנת שיניים יש ציפיות לא ריאליות שהשיניים שלהם יראו כמו מה שמציגים בפרסומות שונות אך הם מתעלמים מהעובדה שהתמונות שמציגים ערוכות בחלקן וזה לא הצבע האמיתי של שיני הדוגמנים. הלבנת השיניים לא מחליפה את גוון השן ללבן אלא הופכת אותו לגוון צהוב בהיר יותר ולכן ברפואה מתייחסים להליך זה כהבהרת שיניים ולא כהלבנת שיניים.

 • הסיכונים ותופעות הלוואי הקשורים בהלבנת השיניים הן בעיקר רגישות לחום, לקור ולמאכלים מתוקים.
 • מומלץ להימנע מהלבנת שיניים במהלך תקופת ההיריון.
 • מומלץ שלא לעשות טיפולים להבהרת השיניים מתחת לגיל 18 מכיוון שמוך השן, המכיל כלי דם ועצבים, עודנו רחב וקיים חשש גבוה יותר לרגישות בשן עקב כך.
 • הלבנות השיניים לא עובדות על הצבע של סתימות וכתרים ועלולים להיווצר שינויים בגווני שיניים סמוכות.
 • עלולה להיווצר רגישות נוספת כאשר בשיניים יש חורים או סדקים, לכן חשוב לטפל בהן לפני שמתחילים את תהליך הבהרת השיניים.
 • בגיל מבוגר יותר יש לחזור על הטיפולים מספר רב יותר של פעמים עקב שחיקת האמייל והדנטין.

לסיכום, מאמר זה סקר את תהליך הלבנת השיניים. למדנו כי קיימות מספר דרכים לביצוע התהליך. התמקדנו בהלבנת שיניים ביתית שיכולה להיות נגישה לכל כיס ולא מגבילה את המטופל להלבנת שיניים רק דרך רופא השיניים. אנשים רבים מעידים על כך שהדרכים הטבעיות להלבנת שיניים הינן יעילות וסייעו להם בקבלת תוצאות חיוביות ומשמעותיות. יש לקחת בחשבון את הסיכונים שציינו ולשים לב לתחזוקה שוטפת בריאה של השיניים והיגיינת הפה.

 

יש עוד פתרון אחד שלא הזכרתי בכתבה, אם אתם מעוניינים לשמוע על פתרון קליל וטבעי לפתור את בעיית הלבנת השיניים לחצו כאן

Recent Content