כך תפטרו סופית מהציפורן החודרנית


רובנו שמענו על התופעה שנקראת ציפורן חודרנית, חלקנו אף חוו את הכאבים שנוצרים מתופעה זו ויודעים כמה זה כואב ולא נעים, אפילו מפתיע כמה תופעה קטנה כזו גורמת לכאב וחוסר נוחות גדולים כל כך. הציפורן החודרנית או בשמה המדעי אוניקוגריפוזיס היא תופעה נפוצה, בעיקר בבהונות הרגליים, אך יכולה לקרות גם במקומות אחרים.  

במאמר זה, אנו נסביר על התופעה, מה היא ואיך היא נגרמת, על דרכי טיפול וגם על דרכים למנוע אותן. 

אז בלי לחכות עוד בואו נתחיל. 

מה את ציפורן חודרנית? 

כאשר קצוות הציפורניים חודרות אל תוך העור שמסביבן, לשכבות העמוקות שבו ואף מעבר להן ממש לתוך ה’בשר’, הציפורן חותכת את העור וגורמת לדלקת מקומית המאופיינת בנפיחות, כאבים עזים, אדמומיות, במקרים חמורים ונדירים יותר עלול להתפתח אפילו זיהום שאליו מתלווים גם הפרשות מוגלתיות, דימום ועוד. במקרה של זיהום לא מטופל הוא עלול להתפשט ולסכן את האצבע כולה. אך תופעת הלוואי העיקרית לציפורן החודרנית הינה הכאבים העזים, אשר עלולים להיות כל כך חמורים שדברים טריוויאלים לרובנו כמו הליכה או ריצה ואף דברים פשוטים עוד יותר כמו קושי לגרוב גרביים. 

התופעה נפוצה בקרב כלל האוכלוסייה, אך מבוגרים ובני נוער נוטים לסבול ממנה יותר. 

גורמים וסיבות לציפורן חודרנית 

לציפורן חודרנית מספר סיבות את חלקן ניתן אף למנוע, נגיע לכך בחלק הבא, אך בינתיים הנה הסיבות להופעת ציפורן חודרנית; 

  • גזירת ציפורניים לא נכונה– כאשר גוזזים את הציפורניים בצורת חצי עיגול או כל צורה לא ישרה כאשר קצוות הציפורן עולות מעל גובה האצבע, או בגלל פינות חדות בציפורניים עלול להיווצר מצב שבו הציפורן תחתוך את העור ותכנס לבפנים כאשר היא גדלה. 
  • צורתה הטבעית של הציפורן וגנטיקה– לחלק מהאנשים יש עיוות בציפורן (או ציפורניים) כתוצאה מגן תורשתי כזה או אחר, אצל חלק אחר מהאנשים ציפורני כף הרגל צומחות ומתרחבות כלפי מעלה ועלולות לחדור אל העור שמסביב. 
  • לחץ מתמשך על הציפורניים– כאשר אנו נועלים נעליים,גרביונים או גרביים שלא מתאימים לנו נוצר לחץ על האצבעות ולחץ מתמשך שכזה יכול לדחוף את הציפורן לתוך העור ויווצר מצב של ציפורן חודרנית כתוצאה מכך. 
  • פציעה בציפורן– כאשר נפצעים וציפורן נפגעת, נשברת חלקית או נושרת לגמרי, הציפורן החדשה יכולה לצמוח לתוך העור ולחתוך אותו. 
  • נפיחות– בצקת או נפיחות ממחלות סיסמטיות כמו סוכרת, השמנה, אי ספיקת לב ועוד. 
  • הזעת יתר– זיעה מוגברת בכף הרגל וחוסר בשמירה על ניקיון כף הרגל כדוגמת אי החלפת גרביים גורמים להתרככות העור וכך מתאפשרת חדירה קלה של הציפורן לתוך העור, תופעה זו קורית אצל צעירים רבים ולכן הם יותר פגיעים להופעת ציפורן חודרנית. 
  • זיהום פטרייתי– זיהום זה עלול לגרום לציפורן להתעבות ולהתרחב, כמו כן ציפורן שנגועה בזיהום זה נעשית שברירית וחלקים ממנה נשברים בקלות ועלול להיווצר מצב של חדירת הציפורן לעור. 

איך מזהים ציפורן חודרנית? 

מכיוון שלתופעה זו ישנן דרגות חומרה שונות הסימפטומים משתנים בהתאם לחומרת המצב. 

דרגה קלה; התסמינים בדרך כלל יהיו נפיחות ואודם בצד הציפורן בסמוך לאזור שבו חדרה הציפורן לעור,  בצקת וכאב בעת מגע או הפעלת לחץ על האצבע. 

דרגה בינונית; נפיחות , זיהום מקומי, הפרשה מוגלתית בצבע לבן-צהוב ממקום חדירת הציפורן כמו כן תסמינים נוספים יכולים להיות דימום או דלקת באצבע. 

דרגה חמורה; דלקת כרונית, כאבים עזים, אודם ונפיחות בולטים, זיהום חמור, צמיחת עור עוד לצד הציפורן. 

יש לשים לב לכך שמקרה של הזנחת הציפורן החודרנית בשלביה המוקדמים יכולה לגרום להחמרה,  סיבוכים וסיכונים נוספים בעקבותיה. 

אוקיי, אז הבנו מה היא ציפורן חודרנית ולמדנו כיצד אנו מזהים אותה. אז מה עושים במידה וכאשר אנחנו מגלים שיש לנו ציפורן חודרנית? לשאלה זו חיפשנו ומצאנו מגוון שיטות וטיפולים טבעיים אשר ייקלו ואף יעלימו את התופעה הלא נעימה הזו שצצה בגוף. אז מבלי לחכות עוד בואו נתחיל. 

שיטות וטיפולים טבעיים להעלמת הציפורן החודרנית 

1.השרייה במלח אפסום

מלח האפסום הוא מינרל טבעי מאנגליה, במלח האפסום יש מגנזיום אשר יש לו תכונות אנטי דלקתיות, תכונה אשר עוזרת נגד כאבים ומזרזת את החלמת האצבע. המלח עוזר לרכך את העור סביב הפצע שנוצר מהציפורן וזה הופך אותה יציאתה לקלה יותר.

איך משתמשים בשיטה זו? פשוט מאוד, כל מה שעליכם לעשות הוא לקחת גיגית גדולה ולמלא אותה במים חמימים, לאחר מכן יש להוסיף כף מלח אפסום, יש להשרות את הרגליים בתוך הגיגית במשך כעשרים דקות עד חצי שעה, לאחר מכן יש להוציא את הרגליים מהמים ולייבש אותן היטב. יש לחזור על פעולה זו כשלושה או ארבעה פעמים בשבוע. ניתן להוסיף עוד מלח אפסום במידה ולא מתקבלת תוצאה.

יש לציין כי מלח האפסום לא משומש למאכל וניתן להשיגו בבתי המרקחת (ללא מרשם רופא) ובחנויות טבע.

2.חומץ תפוחים

גם חומץ תפוחים יכול לעזור לנו במקרה של ציפורן חודרנית (ועוד מגוון מחלות עור נוספות) , זאת בזכות יכולותיו האנטי בקטריאליות, כמו כן החומציות הטבעית והמרגיעה שבו מונעת זיהומים.

על מנת להשתמש בחומץ תפוחים כדי לטפל בציפורן חודרנית יש לקחת גיגית ולמלא אותה במים, יש למהול חומץ תפוחים בתוך מי הגיגית ביחס של 1:2 (פי 2 מים מחומץ), לאחר מכן יש להשרות את הרגליים באמבטיית החומץ במשך עשרים עד שלושים דקות ולאחר מכן יש לייבש את הרגליים היטב, במיוחד בין האצבעות.

בנוסף לשיטה זו ישנה שיטה נוספת לטיפול באמצעות חומץ תפוחים והיא השריית כדור צמר גפן בחומץ תפוחים גולמי ולהניח על הציפורן הבעייתית. יש לכסות עם תחבושת למשך כמה שעות ולהסיר.

אפשר להשתמש באחת משיטות אלה פעמיים או שלוש ביום עד להגעה לתוצאה רצויה.

3.שמן עץ התה

לשמן שהתגלה בסוף המאה ה-18, יש תכונות נפלאות ושימושים רבים לאדם. אחד מהם הוא טיפול בציפורן חודרנית באמצעות השמן. בזכות רכיבים אנטי דלקתיים ואנטי פטרייתיים הוא מסייע לנו בשמירה על כפות ידיים ורגליים בריאות, זאת בנוסף ליכולת החיטוי המדהימה של השמן בזכות מרכיבים בשם טרפנואידים.

על מנת להשתמש בשמן עץ התה לטיפול בציפורן החודרנית יש לטפטף מספר טיפות מהשמן על המקום הנגוע ולחזור על פעולה זו בכל פעם שמרגישים כאב מאזור הפציעה.

שיטה נוספת היא לקחת כף של שמן זית או קוקוס, לטפטף טיפה או שניים של שמן עץ התה לתוך הכף, למרוח על הציפורן הנגועה ולכסות באמצעות תחבושת.

יש לחזור על פעולה זו שלושה פעמים ביום עד לקבלת תוצאות רצויות

מכיוון ששמן עץ התה הוא אתרי וזה שמן חזק בכל מקרה של הופעת גירוי לאחר מריחת השמן יש להפסיק להשתמש בו מיידית.

טוב, אז לסיכום, אנו מבינים מה זה המצב של ציפורן חודרנית, גילינו איך מזהים אותה ואיך מטפלים בה, עברנו על הסיבות שבגללן יכול להופיע אצלנו תופעה זו. וכעת נותר לנו רק להקפיד ולשמור על הרגליים והידיים שלנו, לא לשים ביגוד לוחץ או מלוכלך, להקפיד על היגיינה וניקיון כפות הידיים והרגליים כמו כן גם על ייבוש מוחלט בסיום הרחצה באזורים אלו. ובכל מקרה שבו מופיעה ציפורן חודרנית והטיפולים הטבעיים לא עוזרים יש לגשת לרופא על מנת לתת טיפול הולם לציפורן.

שווה קריאה =>  הלבנת שיניים

Recent Content