freepik

שד טובולרי: הבנת הסיבות, האבחון ואפשרויות הטיפול

שד טובולרי, הידוע גם בשם שד פקעתי או שד מכווץ, היא מום מולד בשד המשפיע על צורת המראה של השדיים. מצב זה מאופיין ברקמת שד לא מפותחת ומכווצת, מה שגורם למראה צינורי או צר. הבנת שד טובולרי (צינורי) היא מכרעת, שכן היא עלולה להיות בעלת השלכות פיזיות, פסיכולוגיות וחברתיות משמעותיות על נשים הסובלות ממנה. מאמר זה יספק סקירה מקיפה של ההיבטים השונים של שד טובולרי, לרבות המאפיינים, הסיבות, האבחון, אפשרויות הטיפול ואמצעי המניעה שלו.

 

מאפיינים וסימפטומים של שד טובולרי

שד טובולרי מאופיין במספר מאפיינים פיזיים ייחודיים. אלה עשויים לכלול:

 1. רקמת שד לא מפותחת: רקמת השד עשויה להיות לא מספקת, מה שמוביל לגודל שד קטן יותר ולחוסר מלאות, במיוחד בחלק התחתון של השד.
 2. בסיס שד צר או מכווץ: השד עשוי להיות בעל מראה צר דמוי צינור עקב הבסיס הצר.
 3. עטרה מוגדלת או נפוחה: העור המקושר לפטמה, הידוע בשם העטרה, עשוי להיות מוגדל או בולט, מה שנותן לשד מראה מעוות.
 4. א-סימטריה: שד אחד עשוי להיות מושפע יותר מהשני, מה שמוביל לא-סימטריה משמעותית בין שני השדיים.

חשוב לציין שחומרת המאפיינים הללו עשויה להשתנות מאישה לאישה. אצל נשים מסוימות עשויים להיות רק סימפטומים קלים, בעוד שאחרות עשויות לחוות ביטויים חמורים יותר של המצב. במקרים מסוימים, מאפיינים פיזיים אלה עשויים להיות מלווים באי נוחות או בכאב, במיוחד בזמן הווסת או ההיריון.

 

גורמים וגורמים תורמים לשד טובולרי

בעוד שהסיבה המדויקת לשד טובולרי נותרת לא ברורה, מספר גורמים נחשבים ככאלה התורמים להתפתחות המצב. אלה כוללים:

 1. גורמים גנטיים: מחקרים מצביעים על כך שייתכן שישנו מרכיב גנטי לשד טובולרי, כאשר מחקרים מסוימים מצביעים על נטייה משפחתית למצב. עם זאת, נדרש מחקר נוסף כדי להבין באופן מלא את תפקיד הגנטיקה בהתפתחות השד הצינורי.
 2. גורמים הורמונליים: חוסר איזון הורמונלי או חסרים, במיוחד בגיל ההתבגרות, עלולים לתרום להתפתחות שד טובולרי. לדוגמה, רמות נמוכות של אסטרוגן ופרוגסטרון, האחראים להתפתחות השד, עלולות לגרום לרקמת שד לא מפותחת.
 3. גיל ההתבגרות: התפתחות השד הצינורי מתרחשת בדרך כלל בגיל ההתבגרות, תקופה קריטית לצמיחה ולהתפתחות השד. גורמים כגון חוסר איזון הורמונלי, תת-תזונה או בעיות בריאותיות אחרות בתקופה זו עלולים להשפיע על התפתחות המצב.

 

השלכות וסיבוכים של שד טובולרי

נשים עם שד טובולרי עלולות לחוות השלכות נפשיות, חברתיות ופיזיות שונות כתוצאה מהמצב. אלה עשויים לכלול:

 1. השלכות נפשיות וחברתיות: המראה של השדיים יכולה להיות בעלת השפעה משמעותית על הדימוי העצמי ועל דימוי הגוף של הפרט. השפעה זו עלולה להוביל לרגשות מבוכה, ביישנות או בידוד חברתי. יתר על כן, נשים בעלות חזה טובולרי עלולות להתמודד עם אתגרים ביצירת קשרים אינטימיים או להיתקל בקשיים בהנקה.
 2. סיבוכים פיזיים: במקרים מסוימים, שד טובולרי עלול להיות קשור לכאבי גב ולבעיות אורתופדיות, במיוחד אם קיימת א-סימטריה משמעותית בין השדיים. החלוקה הלא אחידה של המשקל עלולה להפעיל עומס נוסף על עמוד השדרה ועל השרירים שמסביב, מה שעלול להוביל לאי נוחות ולבעיות יציבה.

 

אבחון של שד צינורי

אבחון שד טובולרי כרוך בדרך כלל בשילוב של בדיקה גופנית ובדיקות הדמיה. תהליך האבחון עשוי לכלול:

 1. בדיקה גופנית: איש מקצוע בתחום הבריאות יבצע בדיקה מקיפה של השדיים, תוך הערכת גודלם, צורתם וכל א-סימטריה בולטת. הם יבדקו גם את הפטמה והעטרה לאיתור כל חריגות.
 2. בדיקות הדמיה: במקרים מסוימים, ייתכן שייעשה שימוש בבדיקות הדמיה כגון ממוגרפיה או אולטרסאונד כדי להעריך עוד יותר את רקמת השד ולשלול כל מצבים או חריגות בסיסיים.
 3. אבחנה מבדלת: תהליך האבחנה המבדלת כרוך בהבחנה בין שד צינורי למצבים אחרים העלולים לגרום לתסמינים דומים או לחריגות בשד. אלה עשויים לכלול היפופלזיה של השד (רקמת שד לא מפותחת), תסמונת פולנד (מצב מול מול נדיר המאופיין בהיעדר שריר החזה הגדול) או מומים אחרים בשד.

 

טיפול ומעקב

הטיפול בשד טובולרי תלוי בחומרת המצב ובהעדפות האישיות של הפרט ומטרותיו. אפשרויות הטיפול עשויות לכלול:

 1. טיפול שמרני: במקרים מסוימים, אפשרויות טיפול שמרניות כגון שימוש בפרוטזות שד או חזיות מרופדות עשויות להספיק כדי לטפל בדאגות האסתטיות הקשורות לשד צינורי. אפשרויות לא ניתוחיות אלה יכולות לעזור לשפר את מראה השדיים ולהקל על כל אי נוחות או כאב.
 2. התערבות כירורגית: עבור נשים שמחפשות פתרונות קבועים יותר, ניתן לשקול התערבות כירורגית. ניתוח לשחזור שד יכול לעזור לתקן את צורת השדיים ואת מראהו, תוך התייחסות לבעיות כמו א-סימטריה, רקמת שד לא מפותחת ופטמה מוגדלת. בחירת הטכניקה הכירורגית תלויה בצרכים הייחודיים של הפרט ובמומחיות המנתח.
 3. מעקב טיפול: ללא קשר לאפשרות הטיפול הנבחרת, חיוני שנשים בעלות שד טובולרי יקבלו טיפול מעקב מתאים. זה עשוי לכלול בדיקות תקופתיות אצל איש מקצוע בתחום הבריאות כדי לעקוב אחר המצב ולהבטיח את ההצלחה המתמשכת של גישת הטיפול שנבחרה.

 

סוגי ניתוחים לתיקון המצב

קיימות מספר טכניקות כירורגיות לתיקון שד טובולרי, ובהן:

 1. הגדלת חזה: ניתוח הגדלת חזה כרוך בהכנסת שתלי חזה כדי להגדיל את גודלם ונפחם של השדיים. זה יכול לעזור לטפל בבעיות כמו רקמת שד לא מפותחת ואסימטריה.
 2. הרמת חזה: הרמת חזה יכולה לעזור לתקן את צורתם ומיקומם של השדיים, ולטפל בבעיות כמו צניחה או נפילה. הליך זה עשוי להתבצע בשילוב עם הגדלת חזה להשגת תוצאות מיטביות.
 3. הקטנת עטרה: הליך זה כרוך בהקטנת גודל העטרה כדי להשיג מראה מאוזן ואסתטי יותר.
 4. הרחבת רקמות: טכניקה זו כוללת שימוש בשתל מתנפח, המכונה מרחיב רקמות, כדי למתוח בהדרגה את רקמת השד וליצור מקום לשתל חזה או לרקמה של האדם עצמו.

בחירת הטכניקה הכירורגית תלויה בחומרת השד הצינורי ובמטרות ובהעדפות הספציפיות של הפרט. התייעצות עם מנתח פלסטי מוסמך חיונית כדי לקבוע את הגישה המתאימה ביותר לכל אדם.

 

אסטרטגיות מניעה

אמנם אין שיטה מובטחת למניעת התפתחות של שד טובולרי, אך מהלכים מסוימים עשויים לעזור להפחית את הסיכון או את חומרת המצב., כגון:

 1. טיפול הורמונלי: עבור נשים הסובלות מחוסר איזון הורמונלי או מחסור במהלך גיל ההתבגרות, ניתן לשקול טיפול הורמונלי כדי לקדם התפתחות בריאה של השד ולהפחית את הסיכון לשד טובולרי.
 2. אימון שריר החזה: חיזוק שרירי החזה באמצעות תרגילים ממוקדים יכול לתמוך ברקמת השד ולשפר את המראה הכללי של השד. אמנם פעולה זו לא בהכרח מונעת התפתחות של שד טובולרי, אך היא עשויה לשמור על מראה בריא ומאוזן.
 3. שמירה על אורח חיים בריא: הקפדה על תזונה מאוזנת, פעילות גופנית סדירה ומשקל גוף תקין יכולים לקדם בריאות ורווחה כללית, ולהפחית את הסיכון לשד צינורי ובעיות בריאותיות אחרות.

 

לסיכום

שד טובולרי עשוי להיות בעל השפעה פיזית, פסיכולוגית וחברתית משמעותית על נשים הלוקות בכך. הבנת המאפיינים, הסיבות, האבחון ואפשרויות הטיפול בשד טובולרי חיונית לאנשי מקצועות הבריאות ולמטופלים כאחד. אבחון מוקדם וטיפול מתאים, בין אם שמרני או כירורגי, יכולים לשפר את מראה השדיים ואת תפקודם, ובכך לשפר את איכות החיים של המטופלת. מחקר נוסף והבנה מעמיקה יותר של המצב נדרשים כדי לפתח אסטרטגיות מניעה וטיפול יעילות יותר עבור הסובלות משד טובולרי.

שתפו פוסט זה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

נשמח ליצור איתך קשר

מלאי את הטופס ונחזור אלייך בהקדם